Home » diğer » SEO Yapmaya Başlama Süreci (Yazı Dizisi 2/2)
seo süreci, seo yapmaya nasıl başlanır, seo yapmaya nereden başlanır

SEO Yapmaya Başlama Süreci (Yazı Dizisi 2/2)

  • Çalışma yapılacak anahtar kelimeleri değerlendirme
  • Çalışma yapılacak kelimeler Google Adwords aracı kullanılarak değerlendirilmelidir. Değerlendirmenin amacı çalışma yapılacak anahtar kelimenin rekabet düzeyinin belirlenmesidir. Google adwrods anahtar kelime aracına girilen kelimenin arama hacmi ve rekabeti gösterilmektedir.seo süreci, seo yapmaya nasıl başlanır, seo yapmaya nereden başlanırSEO yapan birisi bu sonuçları yorumlayarak SEO çalışmasına yön vermelidir. Aşağıdaki görselde tesettür kelimesinin rekabeti ve arama hacmi gösterilmiştir. Tesettür kelimesinin aylık ortalama sayısı 60,500 ve rekabet düzeyi yüksektir. Bu sonucu yorumlayacak olursak tesettür kelimesinin ortalama arama sayısı yüksek olduğundan bu kelime ile ilgili bir içerik paylaşıldığında kullanıcılar açısından ulaşılması olası içerikler sunulmuş olacaktır. Ancak bu kelime ile arama motoru sıralamasında üst sıralarda çıkmak da bir hayli zor olacaktır. Çünkü kelimenin rekabeti fazladır. Bu kelimede ilk sıralarda olmak isteyen kişi sayısı fazladır. Durum böyle olunca bu kelime için SEO çalışması yapılırken daha planlı olunmalı ve kaliteli işlemler yapılmalıdır.
  • Rakip Siteleri Belirleme

Rakip siteleri belirlemek çok kolay bir işlemdir. Bu işlem için Google’ın kendisi kullanılmaktadır. Rakipleri belirlemek için hangi anahtar kelimede çalışma yapılacak ise o anahtar kelime ile Google’da arama yapılır ve arama sonuçlarında gösterilen ilk sıralardaki siteler rakip siteler olarak kabul edilir. Bu işlem bu kadar kolaydır. Aşağıdaki görselde Tesettür kelimesinde yükseltilmek istenen www.tesetturgunu.com sitesinin rakipleri gösterilmektedir. (Görselde tüm rakipler resmin boyutu büyük olacağından gösterilmemiştir.) Yanında reklam yazan siteler rakip siteler olarak kabul edilmezler. Çünkü o siteler ücretli reklam karşılığında oldukları yerde gösterilmektedir. Esas rakipler reklamların hemen altından başlayan sitelerdir. Örneğin; bu görsele göre rakipler www.e-tesettur.com.tr   sitesinden başlamaktadır.

  • Rakip Analizi Yapma

Rakipleri belirledikten sonra sıra rakip analizine gelmektedir. Rakip analizi yapmak için rakip sitelerin linklerinin incelenmesi gerekmektedir. Biz örnek çalışmamızda rakip siteyi incelemek için www.ahrefs.com sitesini kullandık. Aşağıdaki görselse www.tesetturgunu.com sitesinin baş rakibi olan www.e-tesettur.com.tr sitesinin linkleri görünmektedir. Bu linkler tek tek incelenerek hangi kelimeler üzerinden link alındığını ve hangi sitelerden ne sıklıkla link alındığını belirlemek gerekmektedir. Bu belirleme yapıldıktan sonra rakip sitenin link aldığı yerlerden link alınmalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir