Home » sağlık » Sol Omuz Ağrısı Neden Kaynaklanmaktadır?

Sol Omuz Ağrısı Neden Kaynaklanmaktadır?

Sol Omuz Ağrısı Neden Kaynaklanmaktadır?

Sol omuz ağrısı gün içerisinde kişilerin, en çok yakındığı durumlardan biridir. Özellikle masa başı iş yapan kişilerde daha sık görülen bir durum olan sol omuz ağrısı düzenli aktiviteleri kısıtlayarak, hareket zorluğu yaşamamıza neden olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde fazla zorluk çekmemek adına bir an önce uzman doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

İlk olarak hafife alınan sol omuz ağrısı pek çok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Ağrılar özellikle sol tarafta yer alıyor ise ilk akla gelen problem kalp ya da damar rahatsızlığıdır. Fakat her omuz ağrısı tehlike oluşturur anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü sol omuz ağrısı nedenleri arasında herhangi bir ortopedik rahatsızlıkta mevcut olabilir. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden rahatsızlığın nedenleri araştırarak, uzman desteği alınmalıdır.

Sol Omuz Ağrısına Neden Olan Durumlar Nelerdir?
Omuz yapısında ve eklemde oluşan problem, omuzun temel işlevi olan hareket mekanizmasını engellemektedir. Eklem yapısındaki rahatsızlıklar omuz ağrısının temel nedenlerinden biridir. Spor yapmayan çoğu kişilerde sol omuz ağrısı sıkça görülmektedir. Ayrıca sürekli yatan, gün içerisinde hareket durumu çok kısıtlı olan kişilerde birtakım omuz ağrısı çekebilmektedir. Bu ağrının nedeni hareketsiz kalan eklemlerin tekrar hareket halinde sürtünmesinden dolayı ve harekete başlamasından dolayı hissedilen ağrıdır. Bu durum semptom omuz ağrılarının nedenlerinden biridir.

Eklemlerde ve kemiklerde kireçlenmeler başlamış ise, kireçlenmelerden dolayı da ağrı hissedilebilir. Ayrıca sol omuz ağrısı nedenleri arasında, genetik olarak ailede başlayan kalp rahatsızlığında gelmektedir. Damar tıkanıklığı ve kalp problemi olan insanlarda sol omuz ağrısı kendisini göstererek rahatsızlıkla ilgili haber verir. Böyle bir durum söz konusu ise mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca sinir uçlarında meydana gelen iltihaplanmalarında neden olabileceği ağrılar için tedaviye bir am önce başlanmalıdır.

Sol Omuz Ağrısının Tedavisi
Öncelikle uzman bir doktordan yardım alarak ağrının tam olarak yeri ve nedeni tespit edilmelidir. Çünkü ufak bir omuz ağrısı daha büyük problemlerin belirleyicisi olabilirken, önemsiz bir eklem ağrısı da olabilmektedir. Bu nedenle sol omuz ağrısı nedenleri mutlaka araştırılarak, tedaviye başlanmalıdır. İlk ağrıları hissedince yavaş şekilde omuzu çalıştırmak için yapacağınız spor, tedavinin başlangıcı olacaktır. Egzersizler ile ilk tedaviye başlayabilirsiniz. Doktora başvurduğunuzda gerekli muayeneler yapılarak ağrı nedenine göre krem ya da ilaç tedavisine başlanacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir