Home » sağlık » SPOR YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?
spor yapmanın faydaları, spor yapmanın sağlığa etkisi, sporun sağlığa faydaları

SPOR YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Spor yapmak insanın temel ihtiyaçlarından bir tanesi olması gerekiyor. Günümüzde hemen hemen herkesin aklına sağlıklı yaşam denilince spor yapmak gelmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda spor yapmanın vücut için ne kadar gerekli olduğu gözler önüne serilmektedir. Spor yapan insanların spor yapmayanlara göre daha zinde oldukları, güne enerjik başladıkları doğru bir tanıdır. Çünkü gün boyunca özellikle de masa başı çalışan kişiler için hiç hareket etmeden oturan insanlarda kireçlenme ve eklem şikayetleri artış gösterir. Bu ve benzeri şikayetlerin azalması için spor yapmak gereklidir.spor yapmanın faydaları, spor yapmanın sağlığa etkisi, sporun sağlığa faydaları

Spor yapmaya küçük yaşlarda başlayan bireyler bu sporu uzun süre yaptıktan sonra bıraktıkları zaman anlarlar ki; o spor dalı artık o kişilerin bir yaşam stili olmuş ve her neredeyse bağımlılık noktasına gelmiştir. Spor yapan insanların nefes alış ve verişleri bile spor yapmayan insanlara oranla daha kolay olur. Çünkü spor yaparken iç organlarda olduğundan fazla bir şekilde hareketlenme başlar ve vücut direnci artmaktadır. İlk başlarda vücutta bir hamlık söz konusu olabiliyor. Ancak bu hamlık vücudunuzun uzun süredir o denli hareket etmemesinden kaynaklanmaktadır. Spor yaptıkça ve gün geçtikçe göreceksiniz ki artık eskiye göre daha çok zinde olunuyor ve enerji kaybınız neredeyse yok olacaktır. Çünkü vücutta bulunan hücreler spor yaptıkça yenilenir ve güne yorgun başlamanız kaybolacaktır.

Özellikle de çalışan ve hatta ağır işlerde maden, ahşap, demir, torna vb. mesleklerde bulunan insanların sabah uyandıklarında ‘’sanki birileri beni dövmüş’’ edasıyla uyanırlar. Bunun sebebi vücuttaki toksinlerin atılmaması ve bu toksinlerin insan vücuduna bir yorgunluk hissi vermesidir. Hal böyle olunca tek yapmanız gereken spor yapmak olmalıdır. Spor yapanlar ile yapmayanlar arasındaki farklardan diğeri de ciltlerdir. Spor yapan insanların spor yaptıkları süre boyunca döktüğü ter aslında vücuttaki tüm pis toksinlerin dışarıya salar. Hal böyle olunca da vücuttaki pislikleri arındıran sporcu kitle, sporun vücutlarındaki etkiyi gördüklerinde spor yapmayı artık hayatlarının bir parçası haline getiriyor ve spor yapmaktan vazgeçemez bir birey haline gelmekten kaçınılmıyor. Spor yapmak sizi zinde tutmaya yarayan en önemli silahtır, mutlaka yapınız!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir