Home » telefon-bilgisayar » SSD’lerde Kullanılan Trim Komutu
ssd kullanımı, ssd tirm komutu, trim komutu ve ssdlerde kullanımı

SSD’lerde Kullanılan Trim Komutu

SSD sürücüleri, bilgi işlem ortamında depolamayı büyük boyutlara taşıyan sistemlerin başında gelmektedir. Sabit diskler günümüzde hala yaygın olsa da sabit disklerin yerine kullanılabilen SSD diskleri birçok kullanıcı için cazip seçenekler sunmaktadır. Daha hızlı bir işletim sistemi ile SSD’leri kalıcı olarak kullanabilirsiniz.

SSD sürücüleri için önemli olan birkaç farklı parça ve komut vardır. Kırpma, bir SSD’nin temel özelliklerinden biridir. Temel olarak, SSD’nin yüksek performansı ve uzun süreli kullanımı Trim işlevine bağlıdır.ssd kullanımı, ssd tirm komutu, trim komutu ve ssdlerde kullanımı

Trim, silinmesi ve taşınması gereken tüm verilerin yerini bilen ve kullanıma hazırlayan bir işletim sistemi komutudur. Trim ile SSD’ye yazılan verileri silmeden hızlı bir şekilde ekleme yapabilir ve eğlenebilirsiniz.

Bir SSD’deki Kırp komutu genellikle işletim sistemi tarafından otomatik olarak etkinleştirilir. Ancak bazı durumlarda bu özelliğin etkin olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda, “Trim” komutunun etkinliğini kolayca test edebilirsiniz. Komut satırına “fsutil davranış sorgusu DisableDeleteNotify -” yazarak aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yazdığınız komuta “fsutil davranış seti DisableDeleteNotify 0” yanıtı alıyorsanız, trim işlevinin etkin olduğu anlamına gelir. “Fsutil davranış seti DisableDeleteNotify 1” yanıtında, Trim işlevini etkinleştirmeniz gerekir.

Bazı durumlarda, herhangi bir nedenle, kırpma işlevini devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bunun için komut satırına “Fsutil davranış seti DisableDeleteNotify 1” yazarak “DisableDeleteNotify 1” yanıtını aldığınızda bu özelliği devre dışı bırakmış olursunuz.

SSD sürücülerinde kullanılan trim komutunun avantajları

SSD’ler ile büyük miktarda veriyi tek bir yerde toplama ayrıcalığına hızlıca erişebilirsiniz. Trim, verileri silmeden yönetmenizi ve saklamanızı sağlayan özellikleriyle dikkat çekiyor.

Trim’in kullanıcılarına sunduğu en önemli ayrıcalık, veri silerken zamandan tasarruf sağlamasıdır. SSD kullanırken, yeni veri eklemek için bir silme işlemi gerçekleştirmeniz gerekebilir. Trim sayesinde zaman kaybetmezsiniz. Bilgisayarınız boştayken silinmesi gereken veriler kısa süre içinde sistemden silinecektir.

Trim, kullanıcı üretkenliğini artıran ayrıcalıklara sahip SSD’ler arasındaki farkı deneyimlemenizi sağlar. Tüm depolama okuma ve yazma işlemleri için Kırpma desteği alarak uygulama performansının düşmesini önleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir