Home » diğer » TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ NEDİR?
tozla mücadele yönetmeliği, tozla mücadele yönetmeliği kapsamı

TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ NEDİR?

Çalışma ortamlarının farklılıklarına göre her iş yerinde bazı sorunlar yaşanır. Bu sorunların önüne geçebilmek için de alınması gereken önlemler vardır. Tozlu ortamda iş yapmak zorunda kalan çalışanlar için tozla mücadele yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile işçilerin daha sağlıklı bir ortamda çalışabilmesi amaçlanmıştır. Yönetmeliği inceleyelim ve hangi bakımlardan faydalı olduğuna bakalım.tozla mücadele yönetmeliği, tozla mücadele yönetmeliği kapsamı

Yönetmeliğe göre iş yerinde ortama yayılan ve yayılma ihtimali olan parçacıklara toz denir. Bakanlık tarafından tozlu ortamda çalışanların sağlığının zarar görmemesi için Tozla Mücadele Komisyonu kurulmuştur. Tozlar solunabilir ve solunamaz olarak ayrılırlar. Solunabilir toz fazlaca ortamda bulunmadığı sürece, yani nefes alıp vermeyi etkilemediği sürece zararlı olarak sayılmaz. Fakat solunamaz tozlar direkt ciğere zarar verdiklerinden oldukça tehlikeli tozlardır. İş veren yönetmeliğe tozun sebep olduğu etkenleri ortadan kaldıracak önlemler almalıdır. Bu önlemlerin denetim ve uygulamasın da iş veren sorumludur. Eğer yeterli önlem alınamıyorsa, işveren çalışanlara koruyucu aksesuar taktırmaktan mesuldür. Bu aksesuarların maliyeti çalışana yüklenemez, ücreti ödemesi gereken iş verendir. İş yerinde oluşan atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerdiği şekilde ortadan kaldırılmalıdır.  Toz çıkışının engellenmesi için uygun mühendislik yöntemlerinin kullanılmasından da iş veren sorumludur. Ortamda bulunan tozun çeşidi, zararlı olup olmaması ve ne sıklıkla ortamda bulunmasına göre risk analizi yapılır. Analiz yapılmadan önce çalışanların maduriyeti de göz önünde bulundurulur. İş yeri hekimleri ve tozla mücadele birimlerine büyük görev düşmektedir. Hiç bir çalışanın sağlık durumunun bozulması kabul edilir bir durum değildir. Bunun önüne geçebilmek için tedbirler alınmalı, gereken uygulamalar yapılmalıdır. Çalışanların sağlığında meydana gelecek rahatsızlıklardan iş veren sorumludur. Tozla mücadele yönetmeliği işçinin haklarını koruyabilmek ve çevrenin kirlenmesini engelleyebilmek adına hazırlanmıştır.

İş yerlerinde çok ağır şartlarda sabahtan akşama çalışmak zorunda kalan işçiler bir de tozlu havaya maruz kalırlarsa sağlık problemi yaşamamalarının imkanı yoktur. Bu yüzden tozla mücadele yönetmeliği çalışan insanın sağlığına verilen önemi göstermektedir. Masraftan kaçınmak için önlem almayı düşünmeyen iş verenler hakkında cezai işlem uygulanması, caydırıcı bir durum olması bakımından yönetmeliğin uygulanması için bir sebep olabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir