Home » sağlık » Tüp Bebek Yumurta Toplama

Tüp Bebek Yumurta Toplama

Tüp Bebek Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olan insanların sayısı arttıkça, ülkemizde bu yönteme olan bakış açısı da oldukça olumlu yönde değişmiştir. Uzun yıllar boyunca birçok farklı yol denediği halde çocuk sahibi olamayan binlerce çift, tüp bebek tedavisi sonucu mutlu sona ulaşmayı başarmıştır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı anne yaşına ve yumurta kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Bu neden tüp bebekte yumurta sayısı tedavinin başarısını belirleyen temel etkendir ve yumurta toplanması işlemi öncesi anne adaylarına uygun tedavi uygulanmaktadır.
Tüp bebekte yumurta sayısı gebelik ihtimali ile doğru orantılıdır ve hekimler tarafından tedavi sürecinin en çok özen gösterilen kısmıdır. Yumurta toplanması işlemi sırasında anne adayından alınan yumurta hücrelerinin yeterli gelişimi göstermesi, daha rahat döllenmesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Tüp bebekte yumurta sayısı konusu üzerinde araştırma yapan bilim adamları, başarı oranının %70 ile %5 arasında değişebildiğini göstermiştir.
Başarı oranındaki bu denli fark kuşkusuz tüp bebekte yumurta sayısı ile ilgili önemin anlaşılmasını sağlamıştır. Yumurta toplanması işleminde annenin yaşı ve yumurta kalitesi bu nedenle büyük bir özen ve doğru tedaviyi gerektirmektedir. 20-30 yaş arası uygun gelişim göstermiş annelerden yumurta toplanması ile yapılan tüp bebek tedavisinde, başarı oranı günümüz itibari ile %70′lere kadar gelmiştir. 30 yaş üzeri anne adaylarında tüp bebekte yumurta sayısı elverişliliği araştırmaları, başarı oranın %20′lerde olduğunu ortaya çıkartmıştır. Tüp bebekte yumurta sayısı bu nedenle tedavi sürecini oldukça önemli bir oranda etkilemektedir.
Ancak yumurta toplanması sonucunda elde edilen yumurta hücreleri kalitesiz olan 30 yaş altı genç anne adaylarında tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma ihtimali %5-10 arasında kalmaktadır. Buradan çıkartılan sonuç tüp bebek tedavisi başarısının sadece anne adayının yaşı ile değil doğrudan üretilen yumurta hücrelerinin gelişimi ile alakalı olduğudur.
Hekimler bu nedenle tüp yumurta toplanması aşamasından önce annelere ilaç tedavisi uygulayarak, yumurta hücrelerinin gelişimini tamamlamasını sağlamaya çalışırlar. Anne adayının hormonlarını düzenleyen ve yumurta hücresinin döllenmeye hazır hale gelmesine yardımcı olan bu ilaçlar, tedavinin başarı üzerinde muazzam derece etkilidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir