Home » diğer » Vizkozite ölçümü nedir ve yapılmasının önemi nedir?
vizkozite ölçümü, vizkozite ölçümü yapımı, vizkozite ölçümü nasıl oluyor

Vizkozite ölçümü nedir ve yapılmasının önemi nedir?

Gıda sektöründe çalışan insanların, toplumun sağlıklı beslenebilmesi için dikkat etmesi gereken bir çok nokta vardır. Önemseyen, göz ardı edilen ayrıntılar insanların besin zehirlenmesi yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu bakımdan gıda alanında hizmet veren her şirket vizkozite ölçümü yaptırmalıdır. Besinlerin iyi olup olmadığının anlaşılması için bu ölçümün uygulanması şarttır.vizkozite ölçümü, vizkozite ölçümü yapımı, vizkozite ölçümü nasıl oluyor

Ölçüm hakkındaki genel bilgilerden bahsedelim.  Akışkan yapıdaki maddeler, aktıkları yüzeyin uyguladığı sürtünme kuvvetiyle akma eylemine karşı direnç gösterirler. Bu dirence vizkozite denir.  Ölçümü ise akışkan maddelerin direnmeye zorlanması vasıtasıyla yapılır. Her türlü maddenin analizinin yapılabileceği bir sistemdir. Bu açıdan yararı oldukça fazladır. Vizkozite ölçümü önceki yıllarda daha kısıtlı imkanlarla yapılabiliyordu. Ortamın ve malzemelerin ayarlanması işlemi  oldukça zor bir aşamaydı. Şimdilerde ise imkanların artmasıyla uygulanabilirliği de arttı. Sistem kullanılırken bilgisayarlara bağlanabilir, bu sayede en ufak ayrıntılar dahi görülebilir. Günümüzde önceden yapılamayan, aşırı akışkan maddelerin ölçümü de yapılabilmektedir. Hatta sistemin şu anki donanımı sayesinde  yapılan analizler depolanabilir, bir başka analizle karşılaştırılabilir ve bu sonuçlar anında görüntülenebilir hale geldi. Sıcaklığının artışı ve soğuması oldukça çabuk yapılabilir. Hız aralıkları ayarlanabilirdir ve bu aralık oldukça geniştir. Tek pedal mantığıyla çalışır ve hassas motor sensörüne sahiptir. Gıda sektöründe bahsi geçen vizkozite, dinamik vizkozitedir. Çok fazla yöntem ve çeşide sahiptir. Üretimde kullanılan malzemelerin güç belirlemelerinde tercih edilen bir ölçümdür. Akmazlık prensibi mantığıyla çalışır. Tüm uygulamalar bu mantık ışığında gerçekleştirilir. Kullanımının kolaylığı tercih edilme sebebini arttırır. Kalibrasyonları oldukça rahat takip edebilirsiniz. Analiz hatası, en az seviyede olacak şekilde düzenlenmiş bir sistemdir. Ayarlanabilir olması açısından yeni profiller oluşturulabilir. Standart analizleri çok kısa bir zamanda tamamlayabilmesi açısından zamandan tasarruf sağlanmasına yardımcı olur. Ölçüm işlemi bir motor yardımıyla yapılıp etkisi ise sensörler vasıtasıyla görülür.

Gıda sektöründe öncü olmak isteyen bir markanın, insanların güvenini kazanabilmesi ve sağlıklı besinler üretebilmesi için vizkozite ölçümü yaptırması gerekir. Günümüzde çok kısa zamanda kolay işlemlerle gerçekleştirilmesi, başka uygulamalara göre onu daha cazip kılıyor. Değerlerin hata payının en aza düşürülerek ölçülmüş olması tercih edilmesi için önemli bir sebeptir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir