Home » diğer » Yılan İlaçlama İşlemi Yapımı
yılan ilaçlaması, yılan nasıl ilaçlanır, yılan ilaçlama işlemi

Yılan İlaçlama İşlemi Yapımı

Pullular sınıfında yer alan yılanlar sürüngen ailesindendir.  Dünyada zehirli ve zehirsiz yüzlerce cinsi ve türü bulunmaktadır. Vücutlarının dış kısmı pullarla kaplı olan yılanlar bu sayede hızlı hareket etme kabiliyetine sahiptir. Kafatası genellikle vücutlarına oranla daha büyük olan yılanların, çene kısımları da çok güçlüdür. Bu sayede kurbanları yutarak yerler ve sindirirler.yılan ilaçlaması, yılan nasıl ilaçlanır, yılan ilaçlama işlemi

Dünya çevresinde hemen hemen her yerde yılanlara rastlamak mümkündür. Yüzlerce cinsi ve binlerde türü mevcut olan yılanların çoğu ise zehirsiz ve zararsızdır. Özellikle büyük ormanlarda yaşayan türleri ise zehir açısından son derece güçlüdür. Ülkemizde bulunan türlerin büyük bir kısmı ise zehirsiz yılanlardır. Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde iklim ve yer şekillerine bağlı olarak zehirli tür olan Engerek yılan türüne rastlanmaktadır.

Yılanlar zehirlerini avlanmak için kullanırlar. Kurbanlarını ısırdıktan sonra dişlerinin yanında yer alan zehir torbalarından kurbanlarına zehir enjekte ederler. Isırılan av ise kısa süre içerisinde felç olur ve savunmasız hale gelir. Ayrıca yılanlar karşısındakini tehdit olarak algılarsa savunma amaçlı da zehrini kullanabilir.  Yılanların zehirli ya da zehirsiz olduğunu anlamak uzman işidir. Bilinçsiz bir şekilde yılanlara yaklaşmamak gerekir. Yılan tehdit olarak görmedikten sonra ısırmaz ve zehir akıtmaz.

Yılanlar koku almak için burnunu değil dillerini kullanırlar. Dillerinde bulunan alıcılar sayesinde etraftaki kokuyu hissederler. Ayrıca görme yetileri de son derece zayıftır. Yılanlar yumurta yolu ile çoğalırlar.

Yılan Isırması Ve Belirtileri Nedir

Ülkemizde yaşayan çoğu türü zararsız olsa bile, ısırması halinde bile vücutta tahrişe neden olur. Yılanın düşleri son derece keskindir ve teması halinde dokuyu bozar. Eğer ısırık halinde zehir akıtmadıysa ısırılan yer güzelce temizlenmeli ve tedavi ettirilmelidir. Yılanın ısırdığı yer kızarır ve ağrıya sebep olur. Çok etkili olan zehir olması halinde kişide kusma, bulantı ve ateş görülür.

 Yılanla Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

Evi doğa ile iç içe olanların en büyük korkularından biri yılanların eve girmesidir. Bu durumda müdahale etme işini kesinlikle uzmanlara bırakmalısınız. Yılanın zehirli ya da zehirsiz olduğuna bakılmaksızın, profesyonel bir ekipten destek isteyiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir