Home » diğer » Yoğurt Nasıl Mayalanır? Daha Katı Kıvamlı Yoğurt İçin Püf Noktalar
yoğurt mayalama, yoğurt nasıl mayalanır, yoğurt mayalama püf noktalar

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Daha Katı Kıvamlı Yoğurt İçin Püf Noktalar

Yoğurt, Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biridir. Hem lezzet bakımından hem de sağlık bakımından yoğurtlar önemli bir yere sahiptir. Çoğu insan yoğurdu hazır almaktan kaçınır. Çünkü ev ortamında yapılan yoğurdun daha temiz ve sağlıklı olduğu görüşü hakimdir. Peki en kolay yolla yoğurt nasıl mayalanır?yoğurt mayalama, yoğurt nasıl mayalanır, yoğurt mayalama püf noktalar

Yoğurt mayalama işlemine başlanmadan önce maya belirlenmelidir. Mayanın yine ev yapımı, evde mayalanmış bir yoğurttan oluşması önemlidir. Maya için kullanılacak yoğurt oda sıcaklığına beklemiş olmalıdır. Ayrıca 1 litre süt için 1 çorba kaşığı yoğurt kullanılmalıdır. Örneğin 5 litre süt mayalanacaksa en az 5 yemek kaşığı yoğurt kullanılmalıdır. Kullanılacak süt ise kaynatılmış ya da pastörize ve tam yağlı olmalıdır. Eğer açık süt ile yoğurt mayalanacaksa sütün en az 10 dakika boyunca kaynaması önemlidir. Süt ne kadar kaynarsa yoğurt o kadar kıvamlı olmaktadır.

Sütü kaynattıktan sonra sütün sıcaklığını ölçmelisiniz. Eğer süte serçe parmağınızı batırdığınızda süt hafif bir şekilde parmağınızı yakıyorsa tam ayarında demektir. Sıcaklığı tam olarak ayarlayamamaktan korkuyorsanız bir ısıölçer kullanabilirsiniz. Isıölçer 42-45 derece aralığında ise mayalanmaya uygun demektir. Ufak bir kâseye aldığınız maya için kullanılacak yoğurdun içine 2-3 kaşık ılınmış olan sütten ekleyerek karıştırmalısınız. Sütle seyreltilmiş olan yoğurdu, mayalanacak sütün içerisine bir kenardan ekleyerek karıştırın. Homojen bir dağılım için iyice karıştırın. Fazla kıpırdatmadan, ağzını bir örtü yardımıyla beklemeye bırakın. Karanlık bir ortama koyarak en az 3,5-4 saat aralığında bekleyin. 4 saat sonunda yine fazla kıpırdatmadan tencereyi buzdolabına koyun. Yaklaşık 6 saat kadar bekledikten sonra yoğurt tüketilmeye hazır demektir.

Yoğurt mayalayanların genellikle en çok yakındığı konulardan biri yoğurdun yeterince katı olmamasıdır. Bu durum maya için kullanılan yoğurdun yeterince katı olmamasından kaynaklıdır. Yoğurdunuzun katı olmasını istiyorsanız maya için kullandığınız yoğurdun sulu olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir diğer püf nokta ise süttür. Mayalanacak sütün bir kısmı manda sütü bir kısmı inek sütü olursa daha katı bir yoğurt elde edebilirsiniz. Dilerseniz tamamını keçi ya da koyun sütü olarak da mayalayabilirsiniz. Yoğurt böyle de katı kıvamlı olacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir