Home » diğer » Yüksekte Çalışma Sertifikası Nereden Alınır?
yüksekte çalışma, yüksekte çalışma sertifikası, yüksekte çalışma sertifikası alma

Yüksekte Çalışma Sertifikası Nereden Alınır?

Yüksekte çalışma sertifikası eğitim sonucunda verilen bir belgedir. Bu belge ile çalışacağınız alan için yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunu kanıtlamış olursunuz. Verilecek olan yüksekte çalışma eğitimleri alınması zorunlu olan ve buna bağlı olarak çalışılan iş kollarında geçerli bir eğitimdir. Bu eğitimi almadan ya da sertifikası bulunmayan kişilerin yüksekte çalışmasına da izin verilmemektedir. Yapılacak olan eğitimler 60 saat teorik ve uygulamalı şekillerde sağlanmaktadır. 44 saatlik uzaktan eğitim şeklinde de alabileceğiniz teorik eğitimlerin kalan diğer saatlerini uygulamalı olarak bitirmeniz gerekir. Bu eğitim sonunda yeterlilik ve bilgi kazanılması ile buna bağlı iş kollarında görev alabilirsiniz.yüksekte çalışma, yüksekte çalışma sertifikası, yüksekte çalışma sertifikası alma

Yüksekte çalışma sertifikası genel olarak yüksekte yapılması gereken işlemler hakkında bilgi sağladığınız bu konuda bilginizin olduğunu ifade eder. Bu nedenle öncelikle bilgiyi kazanmanız gerekir. Bunun yanı sıra bu sertifikaya sahip olmayan kişiler çalıştırılamadığı için iş verenlerin de bu eğitimleri sağlaması zorunludur. Alınan eğitimlerde kişisel ve çevresel korunma şekillerine, yüksekliğin tanımına, hangi alanlarda ne tür risklerin olduğuna ve risk analizinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler sağlanmaktadır. Verilen uygulamalı eğitimlerle de desteklenerek çalışanların bilgi ve beceri kazandırılacağı alanlarda çalışmasına izin verilmektedir. Eğer yüksekte çalışma için bilginiz var ve sertifika programlarına değilseniz bu alanlarda çalışmanıza izin verilmez. Bu nedenle eğitimleri tamamlayarak sertifika almanız gerekir.

Yüksekte çalışma sertifikası dışında bu alanlarda çalışmak için iş yeri hekiminde hazırlanan yüksekte çalışma raporunu da almanız gerekir. iş yeri hekimin yapacağı testler sonucunda bu alanda çalışmak için herhangi bir sağlık ya da psikolojik sorununuzun olmadığının belgelenmesi gerekir. Kullanılan raporlar aracılığı ile her durumda sağlıklı olduğunu göstermeniz gerekir. Çalışılan iş kollarına has riskler bulunması, iş kazalarının ölümlerin yaşanması bu alanlardaki güvenli ve eğitim imkanlarının daha fazla incelenmesine neden olmaktadır. Olası bir kaza riskini engellemek için genel olarak önlemler alınsa da kişisel olarak tedbir alınması ve olası kaza anında neler yapılması gerektiğine ilişkin bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğitimler aracılığı ile sağlayacağınız bilgiler aynı zamanda hayati önem taşır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir